32/ 211 49 11 piasek@katowicka.pl

Ogłoszenia Parafialne – II Niedziela Wielkanocna 24.04.2022

Pan mój i Bóg mój!” – wyznajemy, patrząc na zmartwychwstałego Chrystusa wraz z apostołem Tomaszem. Jezus przygarnia każdego z nas z wyrozumiałością pomimo braków naszej wiary. Z ufnością przystępujemy do Niego w dzisiejszą Niedzielę Miłosierdzia, nie przestając powtarzać z całym światem: „Jezu, ufam Tobie”.

 • O 15.15 zapraszamy na Nieszpory i Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a codziennie o 20.00 na adorację Najświętszego Sakramentu, Różaniec i Apel Jasnogórski.
 • Dzisiejsza kolekta w czasie Mszy św. jest przeznaczona na Caritas Archidiecezji.
 • Rozpoczyna się Tydzień Miłosierdzia.
 • Dziś odbywa się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych Mszach św.
 • W poniedziałek przypada św. św. Marka Ewangelisty. W czasie nabożeństwa pod krzyżem misyjnym po wieczornej Mszy św. będziemy się modlić o urodzaje i błogosławieństwo Boże w pracy.
 • Uroczystość św. Wojciecha przeniesiona ze względu na Oktawę Wielkanocną będzie obchodzona w najbliższy wtorek.
 • Próby przed I Komunia św. odbędą się we wtorek i czwartek o godz. 18.00 w kościele. Zapraszamy dzieci z rodzicami.
 • Msza św. szkolna w czwartek o godz. 17.00
 • Katecheza przedchrzcielna dla rodziców i rodziców chrzestnych odbędzie się w piątek o godz. 18.00 w kościele.
 • Spowiedź św. dla dzieci i rodziców przed I Komunia św. będzie sprawowana w sobotę o 10.00.
 • W przyszłą niedzielę na Mszy św. o 11.00 odbędzie się uroczystość I Komunii św., o 15.15 nabożeństwo majowe z udziałem dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców.
 • Przyszłą niedzielę będziemy obchodzić jako Niedzielę Biblijną rozpoczynającą Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Rozpoczyna się też miesiąc nabożeństw maryjnych. Zapraszamy.
 • Zgodnie ze wskazaniem zawartym w odczytanym przed trzema tygodniami komunikacie Metropolity Katowickiego spotkanie synodalne odbędzie się w naszej parafii w poniedziałek 7 maja. Ma ono charakter otwarty. Prosimy o zgłoszenia chęci udziału. Dla dokładniejszego zapoznania się z celem spotkania i jego formą zamieszczamy na naszej stronie internetowej powyższy komunikat.
 • Bóg zapłać za złożone ofiary, troskę o kościół, i dobro świadczone dla wspólnoty parafialnej. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy w różny sposób pomagają uchodźcom z Ukrainy. Trwa akcja „Paczka dla Ukrainy”
 • Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Jest świąteczne wydanie „Gościa Niedzielnego” a w nim znajdziemy ulotkę z tekstem Koronki do Miłosierdzia Bożego po polsku, ukraińsku i po rosyjsku. Można ją podarować uchodźcom, których gościmy, i razem modlić się o pokój na Ukrainie. Polecamy też rozmowę z abp. Grzegorzem Rysiem o tym, czy Pan Bóg jest bardziej sprawiedliwy, czy miłosierny.
 • Jest nowy numer „Małego Gościa” z magnesem z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. Są też inne czasopisma.

Miłosierny Boże, daj nam doświadczyć łaski Twojego miłosierdzia i spraw, abyśmy sami miłosierdzia dostępując, byli miłosierni dla innych.

 • Kościół jest otwarty każdego dnia do godz. 21.00. Zapraszamy do indywidualnej modlitwy i adoracji.
 • Zapraszamy dzieci i młodzież na cotygodniowe Msze św. szkolne w czwartki o godz. 17.00; młodzież do udziału w spotkaniach Ruchu Światło Życie w piątki po wieczornej Mszy św.; dzieci do tworzenia wspólnoty Dzieci Maryi w soboty o 10,00; ministrantów na zbiórki w soboty o 9.00. Spotkania innych grup według harmonogramu
 • Sakrament Pokuty jest sprawowany każdego dnia przez godzinę przed rozpoczęciem Mszy św.; w niedziele i święta pół godziny
 • Cotygodniowa adoracja wystawionego Najświętszego Sakramentu w piątki od godz. 16.00. W każdy I piątek miesiąca całodniowa i całonocna adoracja wystawionego Najświętszego Sakramentu.
 • Biblioteka parafialna czynna w każdy piątek po wieczornej Mszy św.
 • Zachęcamy do udziału w rekolekcjach w naszych diecezjalnych domach rekolekcyjnych. Terminarz rekolekcji jest wywieszony w przedsionku kościoła.
 • Trwa akcja „Paczka dla Ukrainy. Paczki można dostarczać na probostwo lub do rejonowego centrum Caritas w Starej Wsi. Można też przynosić poszczególne towary i składać je przy zakrystii. Z nich będą formowane paczki, które Caritas wysyła na Ukrainę. Prosimy, były to tylko te towary, które są na liście zamieszczonej na naszej stronie parafialnej i stolikach z tyły kościoła.

Paczkę należy przygotować według konkretnej listy 34 produktów, która jest dostępna w na stronie diecezjalnej Caritas w aktualnościach https://katowice.caritas.pl oraz w informacjach parafialnych. Prosimy o zakupienie wyłącznie wskazanych produktów, umieszczenie ich w kartonowym pudle o wymiarach: szerokość 53 cm x głębokość 40 cm x wysokość 26 cm. Masa paczki powinna wynosić max. 16-18 kg. Do paczki wkładamy również list napisany po ukraińsku, którego treść jest również do pobrania ze strony internetowej Caritas. Kartony powinny być wytrzymałe i zamykane od góry. Prosimy o niezaklejanie zamknięcia. Gotowe kartony przekazujemy do parafii we wskazane przez księdza proboszcza miejsce. Prosimy, aby wśród parafian znaleźli się wolontariusze, którzy własnym transportem przewiozą zebrane paczki do najbliższego ośrodka naszej diecezjalnej Caritas. W tej sprawie prosimy kontaktować się z kancelarią parafialną pod numerem 32/211-49-11

DUSZPASTERSTWO W OBRZĄDKU GREKOKATOLICKIM

Dekretem Arcybiskupa Wiktora Skworca liturgia w obrządku grekokatolickim będzie sprawowana przez ks. Tarasa Yavorskyy w niedzielę i święta (wg kalendarza juliańskiego) o godz. 12.30 w kościele Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach. Ponadto ks. Taras dołącza się do Mszy parafialnej w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 18. Można umówić się na spowiedź lub na rozmowę po Mszach w tygodniu.

Spowiedź święta w języku ukraińskim w naszej katedrze w każdy piątek od godz. 11. 00 do 13. 00.

Liturgia bizantyńska sprawowana jest przez ks. Wołodymira:

– w Tychach w kościele św. Krzysztofa w każdą niedzielę o godz. 13. 00

– w Sosnowcu w kościele św. Jacka w każdą niedzielę o godz. 15. 00

– w Gliwicach w kaplicy NSPJ Sióstr Boromeuszek w każdą niedzielę o godz. 10:30.

W razie pytań ks. Wołodymir Łytwyniw jest dostępny pod numerem telefonu +48 514 841 933.

Szczegółowe informacje na stronie:

https://www.cerkiew.net.pl/parafie-i-dekanaty/dekanat-katowicki/

Nauczycieli religii (osoby świeckie i duchowne) zapraszamy na kurs języka ukraińskiego. Rozpoczęcie on line w sobotę 12 marca o godz. 15. Celem kursu jest nabycie umiejętności podstawowego komunikowania się z dziećmi i młodzieżą, którzy w wyniku wojny uciekli z Ukrainy i kontynuują edukację w polskich szkołach. Nawet kilka słów czy podstawowych zdań wypowiedzianych przez nauczyciela w języku ukraińskim przełamie pierwsze bariery i stworzy bardziej komfortową sytuację pobytu dziecka w nowej szkole. Kurs będzie trwał przez pięć kolejnych sobót (dwie godziny lekcyjne z piętnastominutową przerwą; początek: godz. 15); udział w nim jest bezpłatny. W czasie szkolenia katecheci będą otrzymywać materiały do indywidualnej pracy w domu. Natomiast po jego zakończeniu każdy otrzyma słowniczek podstawowych słów i zwrotów w języku ukraińskim do praktycznego wykorzystania w szkole. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: katechetyczny@katowicka.pl, podając: imię i nazwisko, numer telefonu i adres mailowy.

 • Na przełomie lipca i sierpnia 2023 w Lizbonie odbędą się 38. Światowe Dni Młodzieży. Wydarzenie adresowane jest do osób młodych od 14 roku życia (udział niepełnoletnich możliwy jest z opiekunem). Organizatorzy wyjazdu z Polski proszą o zgłoszenia już teraz.

IV archidiecezjalna pielgrzymka chorych, niepełnosprawnych i  ich rodzin do Lourdes specjalnie wynajętym pociągiem z Katowic odbędzie się w dn. 8–16 września br. Szczegóły dostępne będą na przygotowanych plakatach i na stronie internetowej archidiecezji.

Rekolekcje dla rodzin „Wystarczy iskra…” odbędą się w dn. 26.07–1.08 w ośrodku rekolekcyjnym w Nędzy (diecezja gliwicka). Szczegółowe informacje dostępne są na plakacie

KURS DLA DOROSŁYCH LEKTORÓW SŁOWA BOŻEGO

Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach we współpracy w Wydziałem Teologicznym UŚ organizuje kolejną, III już edycję kursu dla dorosłych lektorów słowa Bożego.

Do udziału w Kursie można zachęcić przedstawicieli zespołu liturgicznego i różnych wspólnot parafialnych.

Kandydat powinien dysponować skierowaniem na kurs, podpisanym przez proboszcza parafii zamieszkania.

Koszt udziału wynosi 60 zł (sugerujemy, żeby 30 zł dofinansować z kasy parafialnej).

Zajęcia prowadzone będą głównie w budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Całość kurs obejmuje 15 godzin zajęć (4 soboty).

Zgłoszenia można składać na adres: duszpasterstwo@katowicka.pl do 30 kwietnia.

Program kursu dla dorosłych lektorów słowa Bożego:

Data

Blok

Program zajęć

Godziny

Prowadzący

07.05.2022

Blok I

Część I. Formacja wewnętrzna:

Znaczenie wiary i modlitwy w życiu lektora

Lektor świadkiem Chrystusa

9.00 – 9.30

9.30 – 10.30

ks. Chromy (wprowadzenie)

ks. Wala

Część II. Formacja fonetyczna:

Ćwiczenia oddechowe, fonacyjne i artykulacyjne

10.45 – 12.15

ks. Szewczyk

21.05.2022

Blok II

Część I. Formacja liturgiczna:

Rola liturgii słowa podczas mszy świętej

Znaczenie posługi lektora w zgromadzeniu liturgicznym

Lekcjonarz

9.00 – 10.30

ks. Dziura

Część II: Ćwiczenia praktyczne:

Ćwiczenia akcentacji, modulacji i intonacji

Retoryczne i fonetyczne zasady czytania podczas liturgii

10.45 – 12.15

ks. Kuźnik

28.05.2022

Blok III

Część I: Formacja biblijna:

Proces powstawania ksiąg Pisma świętego

Natchnienie biblijne, Biblia w liturgii

9.00 – 10.30

ks. Kusz

Część II: Ćwiczenia praktyczne:

Indywidualna lektura czytań mszalnych

(w grupach – maksymalnie 15 osób)

10.45 – 12.15

ks. Szewczyk, ks. Kuźnik

04.06.2022

Blok IV

Zaliczenie zajęć

Indywidualna lektura czytań mszalnych

(w grupach – maksymalnie 15 osób)

9.00 – 11.15

ks. Szewczyk, ks. Kuźnik

Wielkopostne rekolekcje dla pracowników służby zdrowia odbędą się w następujących miejscach:

Lekarzy, pielęgniarki, opiekunów medycznych, rehabilitantów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych, psychologów, farmaceutów i wszystkich medyków zapraszamy do pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę w dn. 20–22 maja i udział w 98. krajowej pielgrzymce pracowników służby zdrowia. Szczegóły na plakacie w załączniku nr 9 i na stronie duszpasterstwa służby zdrowia. Zapisy prosimy kierować na adres: dsz.katowice@gmail.com

Pracowników służby zdrowia i kapelanów zapraszamy na spotkanie formacyjne, w salkach parafii mariackiej w Katowicach, w środę 27 kwietnia br., o godz. 19. Rozpoczęcie Eucharystią w kaplicy, a następnie okazja do wysłuchania prelekcji prof. UŚ dr hab. Hanny Wojtczak: „Czy rzeczywiście «ciemne średniowiecze?»”.  

DUSZPASTERSTWO OSÓB ANGLOJĘZYCZNYCH

Msze św. w języku angielskim sprawowane są w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach (kościół mariacki, plac bł. ks. E. Szramka 1) w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca o godz. 14. Najbliższe Msze św. zaplanowano na 17 kwietnia (Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego), 1 i 15 maja, 5 i 19 czerwca. Szczegóły i kontakt dostępne są na plakacie

Msza św. w języku hiszpańskim odprawiana jest tradycyjnie w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 17 w parafii św. Maksymiliana w Orzeszu-Gardawicach. W kwietniu wyjątkową przesunięto ją na najbliższą niedzielę 24 kwietnia o godz. 17.

PRZYJĘCIA DO SEMINARIUM DUCHOWNEGO

Przyjęcia kandydatów do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach na nowy rok formacyjny 2022/23 rozpoczną się 19 kwietnia. Elektroniczna rejestracja i niezbędne informacje będą dostępne na stronie www.seminarium.katowice.pl. Prosimy Księży proboszczów o przekazanie powyższej informacji w ogłoszeniach duszpasterskich kilku najbliższych niedziel.

INICJATYWY NOWEJ EWANGELIZACJI

Zapraszamy panie do wzięcia udziału w ewangelizacyjnej inicjatywie: „Kobiety na szczytach”. Wędrówka górska w Tatrach połączona z modlitwą i spotkaniami w grupach. Szczegółowe informacje i zapisy na stronie: https://kobietynaszczytach.pl/formularz-zgloszeniowy oraz na plakacie

Męski weekend „Ojciec z dzieckiem” odbędzie się w dn. 13–15 maja oraz 3–5 czerwca w okolicach Kocierza. W programie: wspólna wędrówka, rywalizacje sportowe, zabawy dla dzieci modlitwa i możliwość skorzystania z sakramentów. Szczegółowe informacje i zapisy na stronie: http://www.niezlomny24.pl/niezlomny-ojciec-2/.

MODLITWA KONTEMPLACYJNA

Zapraszamy na warsztaty modlitwy kontemplacyjnej pt. „Obecność, czyli chrześcijański trening uważności”, organizowane przez Archidiecezjalną Poradnię Psychologiczną „Przystań”. Spotkania odbywać się będą przez siedem poniedziałków, począwszy od 25 kwietnia w godz. 19–20.30 w parafii św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach, ul. Ks. Markiefki 89.

ARCHIDIECEZJALNA PORADNIA PSYCHOLOGICZNA PRZYSTAŃ ZAPRASZA

w poniedziałki, od 25 kwietnia 2022

na cykl siedmiu spotkań:

OBECNOŚĆ”, CZYLI CHRZEŚCIJAŃSKI TRENING UWAŻNOŚCI

Dla kogo?

Wszystkich chcących pogłębić swoja duchowość, nauczyć się praktyki modlitwy głębi
– kontemplacji Jezusowej

Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego… (Łk 10,41).

Chrześcijański trening uważności to siedem poniedziałkowych spotkań, w których będziemy uczyć się modlitwy serca. Praktyki szczególnej – wewnętrznej, prostej, bezsłownej, nawiązującej do tradycji modlitwy Jezusowej.

Współczesne obserwujemy duże zainteresowanie uważnością (mindfulness) – nieoceniającym i nieanalitycznym byciu tu i teraz, przeżywaniu chwili. Eksperci od mindfulness nie zawsze wyłapują jej związki z Ewangelią. Chcemy dostrzec najgłębszą inspirację do uważności w Nauczycielu modlitwy – Jezusie. Wiele poważnych badań potwierdza znaczenie kontemplacji dla dobrostanu człowieka, w tym jej profilaktyczne działanie antydepresyjne i przeciwlękowe.

Uważność jest prostym, ufnym trwaniem w Bożej obecności. Uczymy się bycia w Nim, rezygnując z wszelkiej aktywności, poza uważnością. Taka praktyka dla nas zabieganych i nadproduktywnych wymaga nie tylko wiary, ale i cierpliwego odkładania całego nadmiarowego działania i myślenia, zgody na bycie tu i teraz. Modlitwa głębi pozwala z czasem coraz bardziej doświadczać Boga, rozumieć siebie, odzyskiwać równowagę w relacji z sobą samym, światem i Stwórcą, prowadzi do większej harmonii myśli, uczuć i działania.

Każde spotkanie składa się z dwóch części:

– konferencji wprowadzającej w chrześcijańską modlitwę uważności – kontemplacyjną (aspekty psychologiczne i duchowe)

– czasu na modlitwę kontemplacyjną w świątyni

Miejsce: Bazylika MB Boguckiej (parafia św. Szczepana) w Katowicach Bogucicach, ul. Ks. Markiefki 89

Terminy: Poniedziałki, od 19.00 do 20.30, początek: od 25 kwietnia 2022 (25.04; 9.05; 16.05; 23.05; 30.05, 6.06, 13.06)

Szczegółowe informacje i zapisy: na pierwszym spotkaniu na miejscu lub przez stronę www.przystan.katowice.pl.

Po każdym spotkaniu jest możliwość złożenia darowizny na cele statutowe Fundacji „Rodzina jest najważniejsza”

Prowadzący: ks. dr Krzysztof Matuszewski – rekolekcjonista, teolog duchowości, psycholog, psychoterapeuta

 FESTIWAL PIOSENKI RELIGIJNEJ

XXVII Dziecięcy Festiwal Piosenki Religijnej pod hasłem: „Przez Maryję do Jezusa” odbędzie się w sobotę 30 kwietnia w parafii Trójcy Przenajświętszej w Katowicach- Kostuchnie od godz. 10. Zapraszamy solistów oraz zespoły wokalne. Regulamin, karta zgłoszeń i zgody na stronie: www.parafiakostuchna.pl w zakładce Duszpasterstwo – Festiwal. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: festiwal@parafiakostuchna.pl

Archidiecezjalny Kongres Misyjny odbędzie się w sobotę 23 kwietnia w parafii św. Marii Magdaleny w Tychach.
Rozpoczęcie o godz. 10, Eucharystia o godz. 11, po niej konferencja poświęcona słudze Bożej Paulinie Jaricot z okazji zbliżającej się jej beatyfikacji.

Zapraszamy wszystkie środowiska misyjne.

Więcej w Ogłoszenia
Ogłoszenia 17.04.2022r.

Zamknij