32/ 211 49 11 piasek@katowicka.pl

„Ministrare” znaczy „służyć”.


Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Słowo „ministrant” wskazuje szczególnie na służbę we Mszy świętej.


PLAN SŁUŻBY NIEDZIELNEJ


 

Chcemy podążać za Chrystusem wpatrując się i naśladować w sposób szczególny Maryję. Spotykamy się, aby wspólnie śpiewać, modlić się, poznawać Maryję, ale także porozmawiać, zobaczyć film i radośnie spędzić czas. Podczas wakacji bierzemy udział w rekolekcjach. Tam zawieramy przyjaźnie z Dziećmi Maryi z innych parafii. Pragniemy wnosić radość i nadzieję w nasze rodziny, szkoły i całą parafię, aby Niepokalana mogła zwyciężać.

KTO TO JEST MINISTRANT?

  • Ministrant jest  POMOCNIKIEM przy sprawowaniu Mszy Świętej i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Ministrant usługuje księdzu, gdy przygotowywany jest ołtarz i dary ofiarne potrzebne do ofiary Mszy Świętej.
  • Ministrant jest tym, który NIESIE ZNAKI. Ministrant niesie pewne określone przedmioty, które dla liturgii są niezbędne. Są to przedmioty, które dla liturgii mają szczególne znaczenie. One mają ludziom wierzącym coś przedstawić i wskazać na inną – BOŻĄ rzeczywistość.
  • Ministrant powinien sam być ZNAKIEM. Ministrant przez służenie wskazuje, że każde nabożeństwo liturgiczne sprawowane w kościele, jest nie tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych!

Na cały rok formacji składa się wiele rzeczy:

Zbiórki ministranckie – spotkania co tydzień w sobotę mają na celu rozwój duchowy ministranta jak również ustalenie wielu spraw organizacyjnych np.: plan służby, podział funkcji, próby itp.

Święto patronalne – ministranci jak wszyscy posiadają swojego patrona jest nim św. Tarsycjusz. Jego wspomnienie obchodzimy 21 listopada. W tym dniu chłopcy wraz ze swoimi rodzicami podczas uroczystej mszy św. modlą się o potrzebne łaski i wytrwałość w swym powołaniu, a także przyjmuje się nowych kandydatów i ministrantów do zgromadzenia służby ołtarza.

Turnieje – ministranci uwielbiają grać w piłkę nożną. Dlatego co roku jest organizowany turniej o puchar księdza dziekana w którym młodzi piłkarze biorą udział. Przez cały rok starają się jak najlepiej przygotować do niego, aby móc zdobyć wymarzony puchar. Mamy także salkę a w niej stół do tenisa stołowego (tzw. ping ponga) i profesjonalne PIŁKARZYKI 😀

Wycieczki – w ciągu całego roku szkolnego i formacyjnego znajdujemy czas na wyjazdy w różne okolice naszego kraju. Mamy na nich możliwość spędzenia ze sobą wolnego czasu, wypoczynku i zobaczenia czegoś nowego.

Rekolekcje wakacyjne – wakacje to dla wielu czas wypoczynku, dla ministranta też. Przez ten czas musi jednak starać się, aby nie zapomnieć o Panu Bogu i kościele. Co roku wyjeżdżają na wakacyjne rekolekcje, aby tam podsumować całoroczną formację, a także jeszcze bardziej zbliżyć się do Boga.

Pielgrzymki – punktem kończącym, a zarazem rozpoczynającym nowy rok formacji są pielgrzymki diecezjalne do Piekar Śląskich, Pszowa lub Katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas nich modlą się ze swoimi kolegami o pomoc w służeniu przy ołtarzu Pana Boga. Tam mogą spotkać wszystkich swoich kolegów z całej archidiecezji.

ZBIÓRKI ROZPOCZYNAJĄ SIĘ W SOBOTĘ O GODZ. 9.00 W SALCE POD PROBOSTWEM!
 
ZAPRASZAMY!