32/ 211 49 11 piasek@katowicka.pl

Ogłoszenia Parafialne – XII Niedziela Zwykła 19.06.2022

Stajemy przy ołtarzu Jezusa Chrystusa, który w dzisiejszej Ewangelii zadaje uczniom bardzo ważne pytanie: „Za kogo Mnie uważacie?”. Odpowiedź, której udziela Piotr: „Za Mesjasza Bożego” jest wyznaniem jego wiary. Dziś to samo pytanie Chrystus kieruje do każdego z nas. Co Mu odpowiesz? Prośmy w czasie tej Eucharystii o łaskę niezachwianej wiary w Jezusa Chrystusa, który jest Mesjaszem Bożym, naszym Panem i Zbawicielem. Dziś kazania głosi i zbiera ofiarę na zakończenie remontu ćwiklickiego zabytkowego kościoła ks. prob. Sylwester Suchoń. Jesteśmy parafią patronacką dla tego dzieła.

 • O 15.15 zapraszamy na Nieszpory niedzielne i Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a codziennie o 20.00 na adorację Najświętszego Sakramentu, Różaniec i Apel Jasnogórski.
 • Trwa nowenna przygotowująca nas do Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, kiedy ponowimy nasze poświecenie się NSPJ i Sercu Maryi.
 • Kolejna z nauk przedmałżeńskich odbędzie się we wtorek o godz. 18.00 w salce pod probostwem
 • Do czwartku po Mszach św. będą się odbywała procesje wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem. Prosimy o udział dzieci pierwszokomunijne w strojach i małych dzieci w bieli.
 • Msza św. dziękczynna z ok. zakończenia nauczania podstawowego dla klas ósmych w czwartek 18.30.
 • W piątek przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to święto tytularne naszej parafii. Msze św. o godz. 7.00 i 17.00. O godzinie 9.30 Msza św. dziękczynna na zakończenie Roku Szkolnego. Zapraszamy uczniów nauczycieli i rodziców. Po Mszach św. o 7.00 i 17.00 nabożeństwo do NSPJ. z aktem zawierzenia.
 • Przed wakacjami prosimy dzieci i młodzież o przystąpienie do Spowiedzi św. Okazja do Spowiedzi św. od wtorku codziennie godzinę przed Mszą św.
 • Katecheza dla rodziców i rodziców chrzestnych w piątek o godz. 18.15.
 • W poniedziałek kancelaria parafialna będzie czynna od 19.00 a w piątek będzie nieczynna.
 • Uroczystość odpustową ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa będziemy obchodzili w niedzielę 26 czerwca. Kazania wygłosi ks. Grzegorz Śmieciński proboszcz z Łazisk Górnych. Zapraszamy poczty sztandarowe, przedstawicieli grup, dzieci pierwszokomunijne w strojach i dzieci w bieli na sumę odpustową o 11.00 i uroczyste nieszpory o 15.15.
 • W poniedziałek po odpuście zapraszamy o godz. 14.00 chorych parafian na Mszę św. i spotkanie przy stole.
 • Bóg zapłać za modlitwy, składane ofiary i wszelkie dobro świadczone dla wspólnoty. Specjalne podziękowania za posprzątanie placu kościelnego i wyplewienie klombów, za postawienie ołtarzy na trasie procesji Bożego Ciała, wystawienie pocztów sztandarowych, dzieciom w bieli i ich rodzicom, służbie liturgicznej i kościelnej, grupie w strojach regionalnych, niosącym baldachim i wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Uroczystości oraz jej uczestnikom.
 • Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Jest nowe wydanie „Gościa Niedzielnego” a w nim: o adoracji Najświętszego Sakramentu; o niebezpieczeństwach na jakie zagrożone są dzieci przez nadmierne korzystanie ze smartfonów i internetu. Jest nowy numer „Małego Gościa”. Są też inne czasopisma i Gość Niedzielny Extra o cudach eucharystycznych.
 • Prosimy o zgłoszenie w kancelarii parafialnej dzieci do wczesnej I Komunii św. w przyszłym Roku Szkolnym.
 • W dniach 22-24 sierpnia jest organizowana pielgrzymka parafialna do Kotliny kłodzkiej zapisy do 30 czerwca. Szczegóły w gablotce
 • W naszej gablotce umieściliśmy listę osób wybranych drogą głosowania do Parafialnej Rady Duszpasterskiej
 • Pozostałe ogłoszenia na naszej stronie internetowej

Boże, z pokorą uwielbiamy imię Twoje. Prosimy Cię, przyjmij nasze modlitwy, które Tobie przedstawiliśmy.

 • W czasie oktawy, uroczystości Bożego Ciała, po Mszach św. odbywają się procesje wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem. Prosimy o udział dzieci I komunijnych w strojach i małych dzieci w bieli.
 • Bóg zapłać za złożone ofiary, troskę o kościół, i dobro świadczone dla wspólnoty parafialnej. Trwa akcja pomocy uchodźcom z Ukrainy. Ofiarowane na ten cel produkty można też przynieść do kościoła i zostawić przed zakrystią.
 • W czerwcu po Mszach św. wieczornych, a we wtorki i soboty po Mszach św. porannych przy wystawionym Najświętszym Sakramencie odmawiamy litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 • Prosimy o zgłoszenie w kancelarii parafialnej dzieci do wczesnej I Komunii św. w przyszłym Roku Szkolnym. Przypominamy, że nie musi się to łączyć z I Komunią św. starszego rodzeństwa, a wręcz zalecane jest, by było to świadomą decyzją rodziców wprowadzenia swojego dziecka jak najwcześniej w pełnię życia eucharystycznego.
 • Kościół jest otwarty każdego dnia do godz. 21.00. Zapraszamy do indywidualnej modlitwy i adoracji.
 • Zapraszamy dzieci i młodzież na cotygodniowe Msze św. szkolne w czwartki o godz. 17.00; młodzież do udziału w spotkaniach Ruchu Światło Życie w piątki po wieczornej Mszy św.; dzieci do tworzenia wspólnoty Dzieci Maryi w soboty o 10,00; ministrantów na zbiórki w soboty o 9.00. Spotkania innych grup według harmonogramu
 • Sakrament Pokuty jest sprawowany każdego dnia przez godzinę przed rozpoczęciem Mszy św.; w niedziele i święta pół godziny
 • Cotygodniowa adoracja wystawionego Najświętszego Sakramentu w piątki od godz. 16.00. W każdy I piątek miesiąca całodniowa i całonocna adoracja wystawionego Najświętszego Sakramentu.
 • Biblioteka parafialna czynna w każdy piątek po wieczornej Mszy św.
 • Zachęcamy do udziału w rekolekcjach w naszych diecezjalnych domach rekolekcyjnych. Terminarz rekolekcji jest wywieszony w przedsionku kościoła.
 • Trwa akcja „Paczka dla Ukrainy. Paczki można dostarczać na probostwo lub do rejonowego centrum Caritas w Starej Wsi. Można też przynosić poszczególne towary i składać je przy zakrystii. Z nich będą formowane paczki, które Caritas wysyła na Ukrainę. Prosimy, były to tylko te towary, które są na liście zamieszczonej na naszej stronie parafialnej i stolikach z tyły kościoła.

Paczkę należy przygotować według konkretnej listy 34 produktów, która jest dostępna w na stronie diecezjalnej Caritas w aktualnościach https://katowice.caritas.pl oraz w informacjach parafialnych. Prosimy o zakupienie wyłącznie wskazanych produktów, umieszczenie ich w kartonowym pudle o wymiarach: szerokość 53 cm x głębokość 40 cm x wysokość 26 cm. Masa paczki powinna wynosić max. 16-18 kg. Do paczki wkładamy również list napisany po ukraińsku, którego treść jest również do pobrania ze strony internetowej Caritas. Kartony powinny być wytrzymałe i zamykane od góry. Prosimy o niezaklejanie zamknięcia. Gotowe kartony przekazujemy do parafii we wskazane przez księdza proboszcza miejsce. Prosimy, aby wśród parafian znaleźli się wolontariusze, którzy własnym transportem przewiozą zebrane paczki do najbliższego ośrodka naszej diecezjalnej Caritas. W tej sprawie prosimy kontaktować się z kancelarią parafialną pod numerem 32/211-49-11

Rozpoczęły się przyjęcia kandydatów do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach na nowy rok formacyjny 2022/23. Elektroniczna rejestracja i niezbędne informacje są dostępne na stronie www.seminarium.katowice.pl.

Organizacje pomocowe nadal poszukują miejsc do ulokowania uchodźców z Ukrainy. Podajemy adres mailowy i numer telefoniczny jednej z nich: damdom.ukraina@gmail.com lub telefonicznie – bezpośrednio do wolontariusza: Marcina Pawlikowskiego (+48505098852).

DUSZPASTERSTWO W OBRZĄDKU GREKOKATOLICKIM

Dekretem Arcybiskupa Wiktora Skworca liturgia w obrządku grekokatolickim będzie sprawowana przez ks. Tarasa Yavorskyy w niedzielę i święta (wg kalendarza juliańskiego) o godz. 12.30 w kościele Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach. Ponadto ks. Taras dołącza się do Mszy parafialnej w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 18. Można umówić się na spowiedź lub na rozmowę po Mszach w tygodniu.

Spowiedź święta w języku ukraińskim w naszej katedrze w każdy piątek od godz. 11. 00 do 13. 00.

Liturgia bizantyńska sprawowana jest przez ks. Wołodymira:

– w Tychach w kościele św. Krzysztofa w każdą niedzielę o godz. 13. 00

– w Sosnowcu w kościele św. Jacka w każdą niedzielę o godz. 15. 00

– w Gliwicach w kaplicy NSPJ Sióstr Boromeuszek w każdą niedzielę o godz. 10:30.

W razie pytań ks. Wołodymir Łytwyniw jest dostępny pod numerem telefonu +48 514 841 933.

Szczegółowe informacje na stronie:

https://www.cerkiew.net.pl/parafie-i-dekanaty/dekanat-katowicki/

 • Na przełomie lipca i sierpnia 2023 w Lizbonie odbędą się 38. Światowe Dni Młodzieży. Wydarzenie adresowane jest do osób młodych od 14 roku życia (udział niepełnoletnich możliwy jest z opiekunem). Organizatorzy wyjazdu z Polski proszą o zgłoszenia już teraz.

APOSTOLSTWO CHORYCH

7 Ogólnopolska Pielgrzymka Chorych na Jasną Górę odbędzie się w środę 6 lipca.  Rozpoczęcie o godz. 9.20 w bazylice jasnogórskiej. Msza św. pod przewodnictwem abp. Adriana Galbasa SAC będzie transmitowana o godz. 11 przez ogólnopolskie pasmo TVP 3. Plakaty dotyczące pielgrzymki są do odbioru w Wydziale Duszpasterstwa – załącznik nr 1 (wersja pdf).

Apostolstwo Chorych organizuje przejazd autokarem z Katowic do Częstochowy. Prosimy rodziny i bliskich o pomoc chorym w dotarciu na Jasną Górę. Więcej informacji na temat pielgrzymki i przejazdu w sekretariacie Apostolstwa Chorych. 

DUSZPASTERSTWO SŁUŻBY ZDROWIA

Pracowników służby zdrowia i kapelanów szpitalnych zapraszamy na dzień skupienia, który odbędzie się w niedzielę 19 czerwca o godz. 15 w salkach parafii mariackiej w Katowicach. W programie koronka do Miłosierdzia Bożego, Eucharystia, konferencja, spotkanie przy stole. Dzień skupienia poprowadzi ks. Tomasz Cieciura, kapelan szpitala MSWiA w Katowicach.

 •  

DUSZPASTERSTWO OSÓB ANGLOJĘZYCZNYCH

Msze św. w języku angielskim sprawowane są w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach (kościół mariacki, plac bł. ks. E. Szramka 1) w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca o godz. 14. Najbliższe Msze św. zaplanowano na 5 i 19 czerwca. Szczegóły i kontakt dostępne są na plakacie

INICJATYWY NOWEJ EWANGELIZACJI

Zapraszamy panie do wzięcia udziału w ewangelizacyjnej inicjatywie: „Kobiety na szczytach”. Wędrówka górska w Tatrach połączona z modlitwą i spotkaniami w grupach. Szczegółowe informacje i zapisy na stronie: https://kobietynaszczytach.pl/formularz-zgloszeniowy oraz na plakacie

NOWA EWANGELIZACJA

PRZYJĘCIA DO SEMINARIUM DUCHOWNEGO

Rozpoczęły się przyjęcia kandydatów do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach na nowy rok formacyjny 2022/23. Elektroniczna rejestracja i niezbędne informacje są dostępne na stronie www.seminarium.katowice.pl.

KOLEJOWA PIELGRZYMKA DO LOURDES

IV archidiecezjalna pielgrzymka chorych, niepełnosprawnych i ich rodzin do Lourdes specjalnie wynajętym pociągiem z Katowic zaplanowano w dn. 8–16 września br. Szczegóły dostępne są na plakacie (załącznik nr 3) oraz stronie internetowej archidiecezji. Trwają już zapisy. Mając na uwadze czas letnich wakacji, kolejny raz prosimy księży proboszczów o regularne przekazywanie tej informacji parafianom w ramach niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich.

PROPOZYCJE REKOLEKCYJNE

Rekolekcje dla rodzin „Wystarczy iskra” odbędą się w ośrodku rekolekcyjnym w Nędzy (diecezja gliwicka) w dn. 26 lipca–1 sierpnia. Zapisy przez stronę: https://rodzina.archidiecezjakatowicka.pl/aktualnosci/236-wakacyjne-rekolekcje-dla-rodzin – prosimy o przekazanie zainteresowanym rodzinom.

INFORMACJE WYDZIAŁU KATECHETYCZNEGO

  INFORMACJE DUSZPASTERSTWA RODZIN

Trwa nabór do studium duszpasterstwa rodzin. Zajęcia będą odbywać się od października 2022 do czerwca 2023 r. – 10 zjazdów piątkowo-sobotnich. Szczegóły na stronie: https://rodzina.archidiecezjakatowicka.pl/wazne/67-archidiecezjalne-studium-duszpasterstwa-rodzin.

 WYDZIAŁ TEOLOGICZNY

Rekrutacja osób zainteresowanych studiami na Wydziale Teologicznym UŚ rozpocznie się 1 czerwca. Studiuje tam obecnie ok. 300 studentów w wieku od 19–60 lat. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą studiów. Rekrutacja odbywa się przez stronę internetową Wydziału lub przez parafię. Wydział teologiczny oferuje następujące kierunki:

 • TEOLOGIA (to przyszli księża, katecheci świeccy, dziennikarze, publicyści);

 • NAUKI O RODZINIE (przyszli mediatorzy i asystenci rodzin, pracownicy socjalni, funkcjonariusze służb mundurowych).

Szczegóły na stronie Wydziału Teologicznego UŚ.

W naszej gablotce umieściliśmy listę osób wybranych drogą głosowania do Parafialnej Rady Duszpasterskiej