32/ 211 49 11 piasek@katowicka.pl

Ogłoszenia parafialne – II Niedziela Adwentu 04.12.2022

Wsłuchując się w dzisiejszą Ewangelię, możemy doznać wstrząsu – Jan Chrzciciel zapowiada sąd i wzywa do nawrócenia. Słowo proroka jest stanowcze i wskazuje na konieczność przygotowania naszego życia na przyjście Chrystusa. Prośmy w trakcie tej Eucharystii o dar wewnętrznej przemiany, abyśmy odnowieni w naszym myśleniu i działaniu, mogli przynosić liczne owoce chrześcijańskiego życia.

 • O 15.15 zapraszamy na Nieszpory i Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a codziennie o 20.00 na adorację Najświętszego Sakramentu, Różaniec i Apel Jasnogórski.
 • Dziś przed kościołami w Polsce odbywa się doroczna zbiórka na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
 • Od tej niedzieli przez pozostałe niedziele Adwentu po Mszach św. młodzież będzie sprzedawała świece Wigilijnej Pomocy Dzieciom i opłatki oraz własne wyroby świąteczne i ciasteczka z zyskiem na cele statutowe.
 • Zachęcamy do abstynencji od napojów alkoholowych i złożenia świadectwa poprzez wpis do parafialnej Księgi Abstynencji wyłożonej pod obrazem Jezu Ufam Tobie.
 • Nauka przedmałżeńska dla narzeczonych w poniedziałek o godz. 18.00 w salce pod probostwem
 • Msze św. roratnie są sprawowane od poniedziałku do piątku o godz. 17.00. Zapraszamy dzieci młodzież i dorosłych.
 • W czwartek przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św. 0 7.00 i 17.00. Tego dnia od 12.00 do 13.00 trwa w kościołach prywatne nabożeństwo: „Godzina łaski” Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP jest świętem patronalnym Dzieci Maryi, „Oazy” i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Na Msze św. O 17.00 Dzieci Maryi przyjmą medaliki swej Patronki a członkowie ruchu Duchowej Adopcji złożą nowe lub odnowią już trwające przyrzeczenia. Na karteczkach z tyłu kościoła znajdziemy wyjaśnienie idei Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zostaną też poświęcone i rozdane medaliki Niepokalanej dzieciom przygotowującym się do I Komunii św. Prosimy, aby przyszły z rodzicami.
 • Biblioteka czynna w piątki po wieczornej Mszy św.
 • Zachęcamy do jak najwcześniejszego przystąpienia do Spowiedzi św. przedświątecznej, by przeżywać kolejne tygodnie Adwentu w łasce uświęcającej. Sakrament Pokuty jest sprawowany każdego dnia przez godzinę przed rozpoczęciem Mszy św. w niedziele – pół godziny.
 • Katechezy i spotkania grup według harmonogramu lub ustaleń wewnętrznych
 • Plan odwiedzin do końca grudnia zamieszczamy na naszej stronie internetowej, gazetce i w gablotce. Dziś kolęda na ulicy Szkolnej w przyszłą sobotę na ulicy Sucharskiego od nr 1 do ul. Kochanowskiego a w przyszłą niedzielę na ulicy Ogrodowej – o 15.00 od Osiedlowej i o 17.15 od Podleśnej – do spotkania. Proszę zwrócić uwagę na zmianę godziny rozpoczęcia.
 • Bóg zapłać za modlitwy, składane ofiary i wszelkie dobro świadczone dla wspólnoty. Specjalne podziękowania dla wszystkich, którzy się zaangażowali w organizację i przeprowadzenie rekolekcji ewangelizacyjnych dla rodziców oraz wszystkich, którzy w nich wzięli udział
 • Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. W nowym „Gościu Niedzielnym” zajdziemy m.in.: tekst o tym czy można wierzyć w Boga nie wierząc w Kościół; w cyklu adwentowym o gorliwości i zapale. Jest aktualny numer Małego Gościa i inne czasopisma.

Boże, Ty pragniesz, abyśmy wydali godne owoce nawrócenia; przyjmij naszą modlitwę, przemień nasze serca i pomóż rozpoznawać znaki Twojej obecności w codziennym życiu.

 • Informujemy, że kolejka intencji ze skarbonki wynosi już ok. czterech miesięcy.
 • Parafialna schola młodzieżowa zaprasza na wspólne śpiewanie we wtorki o 20:00  do salki pod probostwem oraz w niedziele o 10:00 do kościoła.
 •  
 • Kościół jest otwarty każdego dnia do godz. 21.00. Zapraszamy do indywidualnej modlitwy i adoracji.
 • W czasie roku szkolnego zapraszamy dzieci i młodzież na cotygodniowe Msze św. szkolne w czwartki o godz. 17.00; młodzież do udziału w spotkaniach Ruchu Światło Życie w piątki po wieczornej Mszy św.; dzieci do tworzenia wspólnoty Dzieci Maryi w soboty o 10,00; ministrantów na zbiórki w soboty o 9.00. Spotkania innych grup według harmonogramu
 • Sakrament Pokuty jest sprawowany każdego dnia przez godzinę przed rozpoczęciem Mszy św.; w niedziele i święta pół godziny
 • Cotygodniowa adoracja wystawionego Najświętszego Sakramentu w piątki od godz. 16.00. W każdy I piątek miesiąca całodniowa i całonocna adoracja wystawionego Najświętszego Sakramentu.
 • Biblioteka parafialna czynna w każdy piątek po wieczornej Mszy św.
 • Zachęcamy do udziału w rekolekcjach w naszych diecezjalnych domach rekolekcyjnych. Terminarz rekolekcji jest wywieszony w przedsionku kościoła.

DUSZPASTERSTWO W OBRZĄDKU GREKOKATOLICKIM

Dekretem Arcybiskupa Wiktora Skworca liturgia w obrządku grekokatolickim będzie sprawowana przez ks. Tarasa Yavorskyy w niedzielę i święta (wg kalendarza juliańskiego) o godz. 12.30 w kościele Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach. Ponadto ks. Taras dołącza się do Mszy parafialnej w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 18. Można umówić się na spowiedź lub na rozmowę po Mszach w tygodniu.

Spowiedź święta w języku ukraińskim w naszej katedrze w każdy piątek od godz. 11. 00 do 13. 00.

Liturgia bizantyńska sprawowana jest przez ks. Wołodymira:

– w Tychach w kościele św. Krzysztofa w każdą niedzielę o godz. 13. 00

– w Sosnowcu w kościele św. Jacka w każdą niedzielę o godz. 15. 00

– w Gliwicach w kaplicy NSPJ Sióstr Boromeuszek w każdą niedzielę o godz. 10:30.

W razie pytań ks. Wołodymir Łytwyniw jest dostępny pod numerem telefonu +48 514 841 933.

Szczegółowe informacje na stronie:

https://www.cerkiew.net.pl/parafie-i-dekanaty/dekanat-katowicki/

W bieżącym roku przypada 90. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie, jednej z najokrutniejszych zbrodni dokonanych przez reżim sowiecki, której kulminacja przypadła na lata 1932-1933.  Ludobójstwo dokonane przez Rosję pochłonęło – wg różnych szacunków – od 3 do 10 mln ofiar, w tym również Polaków. W przyszłą niedzielę – we wszystkich kościołach w Polsce – pragniemy modlić się w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie oraz w intencji wszystkich ofiar tamtej zbrodni.

Caritas Archidiecezji Katowickiej prowadzi działania na rzecz uchodźców z Ukrainy poprzez działalność punktu recepcyjnego mieszczącego się w budynku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, punktu informacyjnego na dworcu PKP, Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, a także wydawanie żywności dla najbardziej potrzebujących i współpracę z Górnośląskim Towarzystwem Charytatywnym w przygotowywaniu posiłków w Katowicach. Oprócz tego przekazujemy środki finansowe na zakwaterowanie uchodźców w Brennej oraz w dwóch budynkach należących do zgromadzeń zakonnych. Dzieci z Ukrainy włączono w programy stypendialne „Skrzydła” i „Skrzydła – dwa talenty” oraz w akcję „Tornister pełen uśmiechów”. Potrzebujące osoby z Ukrainy prosimy odsyłać od poniedziałku do piątku w godz. 8–16 do naszego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, Katowice ul. Jordana 18 (IV piętro). Numer telefonu kontaktowego: +48 536 779 910(obsługiwany w godzinach otwarcia Centrum w językach: polskim, ukraińskim oraz angielskim).

DUSZPASTERSTWO OSÓB ANGLOJĘZYCZNYCH

Msze św. w języku angielskim sprawowane są w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach (kościół mariacki, plac bł. ks. E. Szramka 1) w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca o godz.

Msza św. w języku włoskim będzie odprawiana w katedrze w każdą 3. sobotę miesiąca o godz. 19.00. Eucharystia sprawowana będzie z formularza niedzielnego. Plakat jest dostępny w załączniku nr 4.

 

DUSZPASTERSTWO PRAWNIKÓW I ICH RODZIN

Msze św. dla prawników oraz ich rodzin sprawowane są w każdy trzeci poniedziałek miesiąca o godz. 19:15. W najbliższych miesiącach Msze św. odprawiane będą w kaplicy „Gościa Niedzielnego” przy ul. Wita Stwosza 11, w następujących terminach: 19.09.2022 r., 17.10.2022 r., 21.11.2022 r., 19.12.2022 r.

 

Dni skupienia dla prawników zaplanowano:

– w III Niedzielę Adwentu oraz w III Niedzielę Wielkiego Postu.

Ponadto raz w roku, na koniec V Tygodnia Wielkiego Postu, organizowane są rekolekcje dla prawników i ich rodzin. Rozpoczynają się w piątek V Tygodnia Wielkiego Postu i kończą Niedzielą Palmową.

 Rekolekcje dla maturzystów odbędą się w w Domu św. Kaspra w Częstochowie w dn. 2–4 grudnia br. Koszt rekolekcji: 300 zł (nocleg i wyżywienie), dojazd we własnym zakresie. Wzorem lat ubiegłych aktualna pozostaje zasada współfinansowania wyjazdu uczestników z budżetu parafialnego (50/50)

INICJATYEWA ARCHIDIECEZJALNEJ CARITAS

Caritas Archidiecezji Katowickiej zaprasza serdecznie członków parafialnych zespołów charytatywnych do wzięcia udział w projekcie „Podaruj dobro”. Celem projektu jest wzmocnienie struktur lokalnych parafialnych zespołów charytatywnych oraz zaangażowanie w tworzenie budżetów obywatelskich. Zapraszamy więc do wzięcia udziału w webinariach poświęconych działalności Caritas oraz organizacji struktur parafialnych zespołów charytatywnych i budowania wolontariatu w parafii. 

Projekt sfinansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030. Projekt zgłaszamy poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego online pod adresem https://forms.gle/v7JLbZ115bgEEWdU9 oraz w załączniku nr 6 (formularz papierowy należy wydrukować, zaś po wypełnieniu przesłać skany na adres wolontariat@caritas.katowice.pl lub pocztą na adres Caritas Archidiecezji Katowickiej, ul. Wita Stwosza 20, 40-042 Katowice z dopiskiem „Podaruj dobro”.)  Szczegółowe informacje na temat projektu udziela biuro projektu oraz pani Dominika Kaczmarek, tel.  577 234 433, adres email: wolontariat@caritas.katowice.pl .

PROPOZYCJE POSZCZEGÓLNYCH DUSZPASTERSTW

Przygotowanie dorosłych do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrztu, bierzmowania i Eucharystii) w archidiecezji katowickiej prowadzą siostry jadwiżanki wawelskie. Spotkania odbywają się indywidualnie. Zgłoszenia przyjmowane są przez cały rok. Kontakt: s. Monika Guzek CHR, tel. 782 017 476.

Trwają zapisy młodych do udziału w Światowym Dniu Młodzieży w Lizbonie (1–6 sierpnia 2023 r.). W naszej archidiecezji jest 12 grup. Parafie, które organizują grupy prosimy, aby zgłosiły ten fakt do ks. Marka Bernackiego, koordynatora diecezjalnego ŚDM (parafia św. Antoniego w Rybniku, tel. 607 162 073). On także udziela wszelkich informacji o wolnych miejscach. Prosimy, aby w ramach katechezy zachęcić młodych do wyjazdu na ŚDM. Materiały promocyjne dostępne są na stronie www.kbosdm.pl .

INFORMACJE WYDZIAŁU DUSZPASTERSTWA RODZIN

Małżeństwa starające się o potomstwo zapraszamy na spotkania wspólnoty „Droga nadziei”. Terminy i miejsca spotkań podane na plakacie w załączniku nr 7. W ramach spotkań: Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z indywidualnym błogosławieństwem małżonków oraz spotkanie przy stole.

Trwają zapisy na drugi w tym roku „Weekend maturzystów – czas wspólnych rozmów, zabawy i modlitwy”. Tym razem odbędzie się w dn. 2–4 grudnia w Częstochowie. Szczegóły na stronie: www.mlodzidlamlodych.pl.

 

 

 

Adwentowy dzień skupienia dla nauczycieli, pedagogów, wychowawców oraz wszystkich pracowników oświatyodbędzie się w czwartek 8 grudnia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach przy ul. Wita Stwosza 17a. Plakat w załączniku nr 1.

Program dnia skupienia:

16.00 – Okazja do sakramentu pokuty i pojednania;

16.30 – Konferencja ks. dr. Tomasza Wojtala;

17.00 – Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza;

18.30 – potkanie przy stole.

 

Już dziś informujemy, że rodzinny koncert ewangelizacyjny „Betlejem w Spodku” odbędzie się w czwartek 29 grudnia o godz. 19.

 

INFORMACJE WYDZIAŁU DUSZPASTERSTWA RODZIN  Rekolekcje dla małżeństw i osób żyjących w związkach niesakramentalnych odbędą się w domu rekolekcyjnym „Emaus” w Koniakowie w dn. 2–4 grudnia. Szczegóły i zapisy na stronie internetowej: Rekolekcje – Dom rekolekcyjny EMAUS w Koniakowie (emauskoniakow.pl). Prosimy o przekazanie tej informacji zainteresowanym wiernym.

 

Weekend dla teściowych i teściów” – warsztatowe zajęcia odbędą się w Ośrodku Promocji, Edukacji i Terapii Rodzin w Nysie w dniach 3–4 grudnia. Szczegółowe informacje i zapisy na stronie internetowej www.rodzinnanysa.pl.

 

 „Sobota dla rodziny” – warsztaty dla rodziców z dziećmi odbędą się w sobotę 10 grudnia br. o godz. 11 w domu katechetycznym przy parafii NSPJ i św. Jana Bosko w Katowicach-Piotrowicach (ul. A. Fredry 26). W ramach zajęć: dla rodziców spotkanie z dr Idą Szwed (psychologiem i psychoterapeutą Poradni „Przystań”), a dla dzieci warsztaty plastyczne.

 

 

INFORMACJE ARCHIDIECEZJALNEJ CARITAS

 

Zapraszamy na rekolekcje członków parafialnych zespołów charytatywnych, które odbędą się w dn. 16–19 stycznia 2023 w domu rekolekcyjnym w Kokoszycach. Rekolekcje poprowadzi ojciec Maciej Ziębiec CSsR, pracownik Caritas Polska. Koszt rekolekcji wynosi 300 zł. Rozpoczęcie rekolekcji o godz. 18, zakończenie około godziny 13. Zapisu można dokonać pod numerem telefonu: 32 456 14 97 lub 519 546 237. Prosimy Księży proboszczów o przekazanie tej informacji członkom Parafialnych Zespołów Caritas oraz zachęcenie do wzięcia udziału w rekolekcjach.

 

Trwa projekt „Podaruj Dobro” realizowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030 przeznaczony m.in. dla parafialnych zespołów charytatywnych. W przeprowadzonych webinariach członkowie zespołów mogli się zapoznać z tematyką udzielania pomocy seniorom, dzieciom i osobom niepełnosprawnym. W przyszłym roku odbędą się kolejne webinaria oraz planowana jest mobilna wystawa fotograficzna w 80 parafiach naszej archidiecezji obrazująca działalność parafialnych zespołów charytatywnych.

 

 

 

RADIOWE RORATY

Audycja pt. „Z narodzeniem Jezusa było tak” przygotowana na podstawie materiałów Instytutu Gość Media będzie transmitowana na antenie Radia eM od poniedziałku do piątku o godz. 18.45. Po emisji na antenie odcinki będą dostępne również na stronie radioem.pl.

 

TRANSMISJE MSZY ŚW. „BARBÓRKOWYCH”

Msza św. pod przewodnictwem abp. Wiktora będzie transmitowana w niedzielę 4 grudnia o godz. 13.00 z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach Śl. przez Telewizję Polonia i na falach Radia eM. Wcześniej, o godz. 9.00 Mszę św. pod przewodnictwem bp. Adama z parafii pw. św. Jerzego w Mszanie będzie transmitowało Polskie Radio Program 1.

 

 

ŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI

Uniwersytet Śląski i uczelnie województwa śląskiego zapraszają do udziału w szóstym Śląskim Festiwalu Nauki Katowice. Wydarzenie popularyzujące naukę w kraju i w Europie. Zaplanowano w dn. 4–5 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Na uczestników czekają liczne pokazy naukowe, wykłady, warsztaty, atrakcje dla całych rodzin – od najmłodszych do najstarszych. 

 

Więcej w Ogłoszenia
Ogłoszenia 27.11.2022r.

Zamknij