32/ 211 49 11 piasek@katowicka.pl

Ogłoszenia parafialne – III niedziela Zwykła 22.01.2023

Dzisiejsza Ewangelia ukazuje początek publicznej działalności Jezusa. Zbawiciel dociera ze swoim słowem na ziemię pogan, wypełniając obietnice Boże zawarte w Księdze Izajasza. Słowo Boga jest zawsze żywe i skuteczne, a zawarte w nich obietnice – pewne. U progu tej Eucharystii wzbudźmy w sobie szczere pragnienie słuchania Jezusa, aby nasza codzienność była przemieniana przez Jego słowo.

 • O 15.15 zapraszamy na Nieszpory Niedzielne i Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a codziennie o 20.00 na adorację Najświętszego Sakramentu, Różaniec i Apel Jasnogórski.
 • Do 25 stycznia trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym czasie modlimy się w tej intencji na Mszach św. i na każdym wieczornym nabożeństwie o 20.00 a także będziemy zanosić tą modlitwę do Boga w czasie dzisiejszych nieszporów.
 • Zgodnie z Listem Apostolskim z 30.X.2019 papieża Franciszka dzisiejsza niedziela jest obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. Zachęcamy do rozważenia choćby kilku wersów Pisma św. w czasie rodzinnej albo osobistej modlitwy. Polecamy przygotowane na stoliku z tyłu kościoła krótkie fragmenty z Biblii.
 • Kościół jest otwarty każdego dnia do g. 21.00. Zapraszamy do indywidualnej modlitwy i adoracji przy żłóbku Dzieciątka Jezus.
 • We wtorek Koło Emerytów i Rencistów zaprasza na Mszę św. o godz. 14.00 a następnie na spotkanie przy stole.
 • Odwiedziny duszpasterskie na ul. Al. Dębowej, Łowieckiej i Powstańców Śl. (odcinek od Łowieckiej do torów) odbędzie się 24 stycznia. Początek trasy na ul. Dębowej nr 2 a następnie wg kolejności wymienionych ulic.
 • Katecheza dla rodziców i rodziców chrzestnych w piątek o 18.00 w kościele.
 • Katechezy i spotkania grup według harmonogramu lub ustaleń wewnętrznych.
 • Biblioteka czynna w każdy piątek po wieczornej Mszy św.
 • Już dziś zapraszamy na konferencję o św. Charbelu. Konferencję wygłosi 1 lutego w naszym kościele bezpośrednio po wieczornej Mszy św. Pan prof. Aleksander Bańka.
 • Bóg zapłać za modlitwy, składane ofiary i wszelkie dobro świadczone dla wspólnoty.
 • Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” recenzja książki osobistego kapelana Benedykcie XVI opowiadającej o czasie spędzonym u boku Papieża. Jest nowy numer Małego Gościa z tekstami papieża Benedykta XVI skierowanymi do dzieci i ministrantów. Są też inne czasopisma.
 • Zachęcamy do udziału w rekolekcjach w naszych diecezjalnych domach rekolekcyjnych. Terminarz rekolekcji jest wywieszony w przedsionku kościoła i gablotce.

 

Słowo Odwieczne, Jednorodzony Synu Boży, prosimy Cię, naucz nas słuchać Ciebie i służyć Tobie tak, jak tego jesteś godzien; naucz nas dawać, a nie liczyć, walczyć, nie zważając na rany; pracować, a nie szukać spoczynku w Twojej służbie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

 

 

Stałe ogłoszenia Parafialne

 • Sakrament Pokuty jest sprawowany każdego dnia przez godzinę przed rozpoczęciem Mszy św. w niedziele – pół godziny.
 • Parafialna schola młodzieżowa zaprasza na wspólne śpiewanie we wtorki o 20:00  do salki pod probostwem oraz w niedziele o 10:00 do kościoła.
 • Kościół jest otwarty każdego dnia do godz. 21.00. Zapraszamy do indywidualnej modlitwy i adoracji.
 • W czasie roku szkolnego zapraszamy dzieci i młodzież na cotygodniowe Msze św. szkolne w czwartki o godz. 17.00; młodzież do udziału w spotkaniach Ruchu Światło Życie w piątki po wieczornej Mszy św.; dzieci do tworzenia wspólnoty Dzieci Maryi w soboty o 10,00; ministrantów na zbiórki w soboty o 9.00. Spotkania innych grup według harmonogramu
 • Sakrament Pokuty jest sprawowany każdego dnia przez godzinę przed rozpoczęciem Mszy św.; w niedziele i święta pół godziny
 • Cotygodniowa adoracja wystawionego Najświętszego Sakramentu w piątki od godz. 16.00. W każdy I piątek miesiąca całodniowa i całonocna adoracja wystawionego Najświętszego Sakramentu.
 • Biblioteka parafialna czynna w każdy piątek po wieczornej Mszy św.
 • Zachęcamy do udziału w rekolekcjach w naszych diecezjalnych domach rekolekcyjnych. Terminarz rekolekcji jest wywieszony w przedsionku kościoła.

DUSZPASTERSTWO W OBRZĄDKU GREKOKATOLICKIM

Dekretem Arcybiskupa Wiktora Skworca liturgia w obrządku grekokatolickim będzie sprawowana przez ks. Tarasa Yavorskyy w niedzielę i święta (wg kalendarza juliańskiego) o godz. 12.30 w kościele Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach. Ponadto ks. Taras dołącza się do Mszy parafialnej w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 18. Można umówić się na spowiedź lub na rozmowę po Mszach w tygodniu.

Spowiedź święta w języku ukraińskim w naszej katedrze w każdy piątek od godz. 11. 00 do 13. 00.

Liturgia bizantyńska sprawowana jest przez ks. Wołodymira:

– w Tychach w kościele św. Krzysztofa w każdą niedzielę o godz. 13. 00

– w Sosnowcu w kościele św. Jacka w każdą niedzielę o godz. 15. 00

– w Gliwicach w kaplicy NSPJ Sióstr Boromeuszek w każdą niedzielę o godz. 10:30.

W razie pytań ks. Wołodymir Łytwyniw jest dostępny pod numerem telefonu +48 514 841 933.

Szczegółowe informacje na stronie:

https://www.cerkiew.net.pl/parafie-i-dekanaty/dekanat-katowicki/

Caritas Archidiecezji Katowickiej prowadzi działania na rzecz uchodźców z Ukrainy poprzez działalność punktu recepcyjnego mieszczącego się w budynku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, punktu informacyjnego na dworcu PKP, Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, a także wydawanie żywności dla najbardziej potrzebujących i współpracę z Górnośląskim Towarzystwem Charytatywnym w przygotowywaniu posiłków w Katowicach. Oprócz tego przekazujemy środki finansowe na zakwaterowanie uchodźców w Brennej oraz w dwóch budynkach należących do zgromadzeń zakonnych. Dzieci z Ukrainy włączono w programy stypendialne „Skrzydła” i „Skrzydła – dwa talenty” oraz w akcję „Tornister pełen uśmiechów”. Potrzebujące osoby z Ukrainy prosimy odsyłać od poniedziałku do piątku w godz. 8–16 do naszego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, Katowice ul. Jordana 18 (IV piętro). Numer telefonu kontaktowego: +48 536 779 910(obsługiwany w godzinach otwarcia Centrum w językach: polskim, ukraińskim oraz angielskim).

DUSZPASTERSTWO OSÓB ANGLOJĘZYCZNYCH

Msze św. w języku angielskim sprawowane będą od stycznia do marca br. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach (Plac bł. ks. E. Szramka 1) w każdą niedzielę o godz. 14.30. 

Msza św. w języku włoskim będzie odprawiana w katedrze w każdą 3. sobotę miesiąca o godz. 19.00. Eucharystia sprawowana będzie z formularza niedzielnego. Plakat jest dostępny w załączniku nr 4.

 

DUSZPASTERSTWO PRAWNIKÓW I ICH RODZIN

Msze św. dla prawników oraz ich rodzin sprawowane są w każdy trzeci poniedziałek miesiąca o godz. 19:15. W najbliższych miesiącach Msze św. odprawiane będą w kaplicy „Gościa Niedzielnego” przy ul. Wita Stwosza 11.

 

Dni skupienia dla prawników zaplanowano:

w III Niedzielę Wielkiego Postu.

Ponadto raz w roku, na koniec V Tygodnia Wielkiego Postu, organizowane są rekolekcje dla prawników i ich rodzin. Rozpoczynają się w piątek V Tygodnia Wielkiego Postu i kończą Niedzielą Palmową.

INICJATYWA ARCHIDIECEZJALNEJ CARITAS

Caritas Archidiecezji Katowickiej zaprasza serdecznie członków parafialnych zespołów charytatywnych do wzięcia udział w projekcie „Podaruj dobro”. Celem projektu jest wzmocnienie struktur lokalnych parafialnych zespołów charytatywnych oraz zaangażowanie w tworzenie budżetów obywatelskich. Zapraszamy więc do wzięcia udziału w webinariach poświęconych działalności Caritas oraz organizacji struktur parafialnych zespołów charytatywnych i budowania wolontariatu w parafii. 

Projekt sfinansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030. Projekt zgłaszamy poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego online pod adresem https://forms.gle/v7JLbZ115bgEEWdU9 oraz w załączniku nr 6 (formularz papierowy należy wydrukować, zaś po wypełnieniu przesłać skany na adres wolontariat@caritas.katowice.pl lub pocztą na adres Caritas Archidiecezji Katowickiej, ul. Wita Stwosza 20, 40-042 Katowice z dopiskiem „Podaruj dobro”.)  Szczegółowe informacje na temat projektu udziela biuro projektu oraz pani Dominika Kaczmarek, tel.  577 234 433, adres email: wolontariat@caritas.katowice.pl .

PROPOZYCJE POSZCZEGÓLNYCH DUSZPASTERSTW

Przygotowanie dorosłych do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrztu, bierzmowania i Eucharystii) w archidiecezji katowickiej prowadzą siostry jadwiżanki wawelskie. Spotkania odbywają się indywidualnie. Zgłoszenia przyjmowane są przez cały rok. Kontakt: s. Monika Guzek CHR, tel. 782 017 476.

 

Trwają zapisy na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie (1-6.08.2023). W kilku grupach naszej archidiecezji są jeszcze wolne miejsca: w Chorzowie, Mysłowicach, Katowicach i Wodzisławiu Śl. Prosimy o ogłoszenie w parafiach i grupach młodzieżowych oraz w szkołach. Wszelkich informacji udziela ks. Marek Bernacki, koordynator diecezjalny ŚDM, tel.  607 162 073.

 

Spotkanie formacyjne pracowników Służby Zdrowia i kapelanów odbędzie się w środę 25 stycznia w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach.

Plan spotkania:

18.40 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu;

19.00 – Eucharystia w kaplicy domu katechetycznym; po Mszy św. spotkanie w sali św. Jana Pawła II;

19.45 – Prelekcja ks. dr. Krzysztofa Matuszewskiego pt. „Rywalizacja, współpraca i komunikacja, czyli o klimacie porozumiewania się”;

21.00 Zakończenie spotkania.

PROPOZYCJE POSZCZEGÓLNYCH DUSZPASTERSTW

1. Studium Muzyki Kościelnej im. ks. Roberta Gajdy w Katowicach wraz z Archidiecezjalną Komisją Muzyki Sakralnej organizuje kurs dla psałterzystów. Kurs przygotowuje do posługi psałterzysty podczas Liturgii. W trakcie kursu słuchacz nabywa umiejętności z zakresu podstaw emisji głosu jak i podstaw dykcji i prozodii. Poszerza również wiedzę dotyczącą właściwego doboru melodii oraz stosowania właściwej akcentacji. Jest prowadzony przez wykwalifikowane w tym kierunku osoby. Kurs będzie się odbywał w soboty w godz. 10–13 w siedzibie Studium Muzyki Kościelnej im. ks. Roberta Gajdy w Katowicach przy ul. Markiefki 89.

Terminarz spotkań:

·     25 lutego br.

·     4 marca br.

·     11 marca br.

·     18 marca br.

·     25 marca br. 

·     1 kwietnia br.

Formularz zgłoszeniowy jest dostępny pod linkiem:

https://www.smk.katowicka.pl/images/2022/pdf/Kurs%20psalterzysty%202023%20-%20formularz%20zgloszeniowy.pdf . Należy go wypełnić i przesłać drogą mailową na adres: smk@katowicka.pl do 19 lutego br. Brak ograniczeń wiekowych. W razie kłopotów z otwarciem linku formularz znajduje się w odnośniku na tej samej stronie: https://www.smk.katowicka.pl/smk/aktualnosci/46-kurs-dla-psalterzystow-2023Całkowity koszt kursu wynosi 150 zł.

 

Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach we współpracy w Wydziałem Teologicznym UŚ organizuje III edycję kursu dla dorosłych lektorów słowa Bożego. Kurs odbędzie się w maju i czerwcu br. Szczegółowe informacje zostaną podane w terminie późniejszym.

 

 Spotkanie formacyjne pracowników Służby Zdrowia i kapelanów odbędzie się w środę 25 stycznia w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach.

Plan spotkania:

18.40 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu;

19.00 – Eucharystia w kaplicy domu katechetycznym; po Mszy św. spotkanie w sali św. Jana Pawła II;

19.45 – Prelekcja ks. dr. Krzysztofa Matuszewskiego pt. „Rywalizacja, współpraca i komunikacja, czyli o klimacie porozumiewania się”;

21.00 Zakończenie spotkania.

 

II. INFORMACJE DUSZPASTERSTWA RODZIN

Archidiecezjalna poradnia psychologiczna „Przystań” w Rybniku zaprasza na cykl 10 spotkań w ramach projektu „Szkoła dla rodziców i wychowawców”. Szczegółowe informacje i zapisy na stronie www.przystan-poradnia.pl i w załączniku nr 2.

 

Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka „Trudne rozstanie” odbędą się w domu rekolekcyjnym Emaus w Koniakowie w dn. 14–16 kwietnia br.

Rekolekcje dla rodzin „Wystarczy iskra” odbędą się w dn. 16–23 lipca br. w Zawoi.

  Warsztaty dla rodzin „Wierni” odbędą się w dn. 22–29 lipca br. w Zakopanem Szczegóły

 Studium Duszpasterstwa Rodzin – nowa edycja rozpocznie się od września br. Prosimy o skierowanie na studium osób (najlepiej małżonków), które chciałyby pełnić posługę doradcy życia rodzinnego, szczególnie z parafii, gdzie posługują już starsi doradcy. Zapisy pod adresem: ewa.porada@katowicka.pl .

  

PROJEKTY ARCHIDIECEZJALNEGO CENTRUM FORMACJI PASTORALNEJ

 Szkoła Katechetów Parafialnych/Studium Wiary (siódma edycja)

·     miejsce: Katowice (IV piętro, Wydział Teologiczny) + bezpośrednia transmisja zająć (YouTube) + nagrania audio i video oraz dostęp do materiałów przygotowanych przez wykładowców;

·     czas: 4 semestry, po 10 spotkań (piątek-sobota);

·     zakres tematyczny: m.in. Stary Testament, Nowy Testament, historia Kościoła, filozofia, dogmatyka, liturgika, teologia moralna, duchowość, katolicka nauka społeczna;

·     zapisy: http://skp.centrum.katowice.pl/

Zapytaj o wiarę” – edycja online

·     czas: 10 spotkań, wtorek 19.00–21.15, start 28 lutego br.;

·     zakres tematyczny: stworzenie, Opatrzność Boża, nauka o aniołach, Trójca, Jezus Chrystus, Duch Święty, człowiek, łaska, grzech pierworodny, sakramenty, Kościół, życie wieczne.

·     zapisy: http://zapytajowiare.centrum.katowice.pl/.

 Ekumenizm dla każdego – edycja online

·     czas: 10 spotkań, czwartek 19.00-21.15, start 2 marca br.;

·     zakres tematyczny: podstawy dialogu ekumenicznego, chrześcijanie Starożytnych Kościołów Wschodnich, prawosławie, wschodnie Kościoły katolickie, protestanci tzw. pierwszej reformacji, metodyści, ruch zielonoświątkowy, starokatolicy, podstawy dialogu międzyreligijnego;

·     zapisy: http://ekumenizm.centrum.katowice.pl/ .

 

Podcast WIARYgodni – tematyka biblijna, rozmowy z pogranicza różnych dziedzin teologii udostępniony jest na Deezer Apple Podcasts Google Podcasts Spotify, HeartMEDIA oraz Sound Cloud PlayerFM.

 INFORMACJE DUSZPASTERSTWA RODZIN

Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka „Trudne rozstanie” odbędą się w domu rekolekcyjnym Emaus w Koniakowie w dn. 14–16 kwietnia.

 

Rekolekcje dla rodzin „Wystarczy iskra” odbędą się w dn. 16–23 lipca w Zawoi.

Warsztaty dla rodzin „Wierni” odbędą się w dn. 22–29 lipca w Zakopanem

 

Studium Duszpasterstwa Rodzin – nowa edycja rozpocznie się od września br. Prosimy o skierowanie na studium osób (najlepiej małżonków), które chciałyby pełnić posługę doradcy życia rodzinnego, szczególnie z parafii, gdzie posługują już starsi doradcy. Zapisy pod adresem: ewa.porada@katowicka.pl.

 

Przystań”. Archidiecezjalna Poradnia Psychologiczna: 

·     W czwartek 19 stycznia oficjalnie otwarto nową siedzibę „Przystani” – Archidiecezjalnej Poradni Psychologicznej w Katowicach, zlokalizowanej przy ulicy Skłodowskiej-Curie 30/7 (piętro 3). Oddział w Katowicach aktualnie dysponuje 7 gabinetami psychoterapii do pracy z osobami indywidualnymi, rodzinami oraz salą szkoleniową/konferencyjną. 

·     Zachęcamy do odwiedzenia strony www.przystan-poradnia.pl i zapoznania się z pełną ofertą dotyczącą pomocy psychologicznej i warsztatów/szkoleń o charakterze profilaktycznym. 

Propozycje na bieżąco umieszczamy również na naszym fanpage-u: https://www.facebook.com/przystan.poradnia

· W najbliższym czasie zapraszamy (Zapisy online poprzez stronę „Przystani”) na:  – Warsztaty psychologiczne z cyklu: „Zrozumieć emocje” – „Duma, wstyd i uprzedzenie”, 4 lutego 2023 r., w „Przystani” w Katowicach 

 

WYSTAWA ARCHIDIECEZJALNEJ CARITAS

Caritas Archidiecezji Katowickiej w miesiącach luty–listopad pragnie zorganizować w parafiach archidiecezji wystawę fotograficzną prezentującą działalność parafialnych zespołów charytatywnych. Wystawa zostanie zorganizowana w 80 parafiach. Księży Proboszczów, którzy wyrażają chęć przyjęcia wystawy w swojej parafii uprzejmie prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety, po czym pracownicy Caritas skontaktują się z księżmi, aby ustalić dokładny termin i szczegóły wystawy. Ankieta dostępna jest pod adresem https://forms.gle/XMtxeuo1wAqVu5j47 .Informacji na temat projektu „Podaruj dobro” oraz wystawy udziela pani Dominika Kaczmarek tel. 577 234 433.

 

PROJEKTY ARCHIDIECEZJALNEGO CENTRUM FORMACJI PASTORALNEJ

 Szkoła Katechetów Parafialnych/Studium Wiary (siódma edycja)

· miejsce: Katowice (IV piętro, Wydział Teologiczny) + bezpośrednia transmisja zająć (YouTube) + nagrania audio i video oraz dostęp do materiałów przygotowanych przez wykładowców;

· czas: 4 semestry, po 10 spotkań (piątek-sobota);

· zakres tematyczny: m.in. Stary Testament, Nowy Testament, historia Kościoła, filozofia, dogmatyka, liturgika, teologia moralna, duchowość, katolicka nauka społeczna;

· zapisy: http://skp.centrum.katowice.pl/