32/ 211 49 11 piasek@katowicka.pl

Ogłoszenia parafialne – XIV Niedziela Zwykła 07.07.2024

 

Jezus mieszkańcom swoich rodzinnych stron wydał się zbyt powszedni. Z powodu swojego niedowiarstwa nie doświadczyli mocy Bożej. „Nie mógł tam zdziałać żadnego cudu” – usłyszymy podczas dzisiejszej liturgii słowa. Nam także grozi rutyna w obcowaniu ze świętością i dotyczy to również Eucharystii. Zwróćmy się więc do Jezusa, prosząc Go, aby odnowił w nas świadomość, jak wielkim darem jest Jego bliskość.

 • O 16.00 Nieszpory niedzielne i Koronka do Bożego Miłosierdzia
 • Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na dzieła misyjne i charytatywne Stolicy Apostolskiej.
 • Dzieci Maryi zapraszają na FESTYN. Początek 14.30 obok strażnicy OSP. Po Mszach św. będzie można kupić kremówki.
 • Codziennie o 20.00 adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec i Apel Jasnogórski. Modlimy się za o sprawiedliwość w naszej Ojczyźnie, o szacunek do ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o świętość życia rodzinnego i małżeńskiego, za naszą parafię i wszystkich poleconych
 • Adoracja Najświętszego Sakramentu jak w każdy piątek od 16.00
 • Spotkania grup według wewnętrznych ustaleń.
 • Biblioteka czynna w piątek po Mszy św.
 • W sobotę przypada Dzień Fatimski. O 20.00 zapraszamy na Różaniec, procesję ze świecami i Apel Jasnogórski
 • Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym”: kolejny odcinek cyklu wakacyjnego – sanktuarium w Einsiedeln w Alpach szwajcarskich. Jest Goś
 • Extra i aktualny numer Historii Kościoła a także nowy numer Małego Gościa oraz inne czasopisma.
 • Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Medjugorje, a także na parafialną pielgrzymkę do Słowenii 30 lipca do 3 sierpnia br.
 • Bóg zapłać za modlitwy, składane ofiary i wszelkie dobro świadczone dla wspólnoty.
 • W czasie wakacji Mszy św. w niedziele są sprawowane o: 7.30; 10.00; 15.00
 • Rodziców dzieci wysyłanych na kolonie i obozy letnie zachęcamy do wystosowania do organizatorów pisemnej prośby, aby im dzieciom umożliwić spełnianie praktyk religijnych, szczególnie udział w niedzielnej Mszy św.

Wszechmogący Boże, ufamy w Twoją dobroć. Przymnóż nam wiary i wzmocnij nas na drogach Twojej miłości.

 

Stałe ogłoszenia parafialne

 • Spotkania mężczyzn św. Józefa w pierwszy i trzeci czwartek miesiąca godz. 19.00 sala parafialna ( w czasie wakacji nie ma spotkań )
 • Odnowa w Duchu Świętym zaprasza w każdą środę po wieczornej Mszy św. do salki pod probostwem.
 • Spotkania rodziny Szarbela we wtorki o 18.00. ( co drugi tydzień)
 • Cotygodniowa adoracja wystawionego Najświętszego Sakramentu w piątki od godz. 16.00. W każdy I piątek miesiąca odbywa się całodniowa i całonocna adoracja wystawionego Najświętszego Sakramentu.
 • Biblioteka parafialna czynna w każdy piątek po wieczornej Mszy św.
 • Zachęcamy do udziału w rekolekcjach w naszych diecezjalnych domach rekolekcyjnych. Terminarz rekolekcji jest wywieszony w przedsionku kościoła i gablotce.
 • Sakrament Pokuty jest sprawowany w tygodniu przez godzinę przed rozpoczęciem Mszy św. a w niedziele i święta– pół godziny.
 • Parafialna schola młodzieżowa zaprasza na wspólne śpiewanie we wtorki o 20:00  do salki pod probostwem oraz w niedziele o 10:00 do kościoła.
 • Kościół jest otwarty każdego dnia do godz. 21.00. Zapraszamy do indywidualnej modlitwy i adoracji. Od 20.00 trwa adoracja wystawionego Najświętszego Sakramentu o 20.30 Różaniec a następnie Apel Jasnogórski
 • W czasie roku szkolnego zapraszamy uczniów szkoły podstawowej na Msze św. szkolne w czwartki o godz. 17.00; młodzież w I piątki miesiąca o 18.30.
 • Zachęcamy młodzież do udziału w spotkaniach Ruchu Światło Życie w piątki po wieczornej Mszy św.; dzieci do tworzenia wspólnoty Dzieci Maryi w soboty o 9,30; ministrantów na zbiórki w soboty o 8.30.
 • Nauki przedmałżeńskie w kolejne poniedziałki każdego ostatniego miesiąca kwartału o godz. 18.00 w salce pod probostwem. Szczegóły na platformie „przygotowanie do małżeństwa”
 • Katechezy dla rodziców i rodziców chrzestnych w każdy ostatni piątek miesiąca o 18.00 w kościele.
 • Kancelaria parafialna czynna: we wtorki i czwartki po porannej Mszy św. do 9.00; środy i piątki od 18.00 do 19.00 – oprócz I piątków miesiąca, świąt i uroczystości.

 

Informacje diecezjalne

     ARCHIDIECEZJALNE REKOLEKCJE ODDANIE33

Rekolekcje ODDANIE33 to znany i ceniony format 33-dniowych, indywidualnych rekolekcji przygotowujących do aktu oddania się Matce Bożej. W najnowszej wersji rekolekcji znajdziemy nauczanie wybitnych postaci polskiego Kościoła: Ks. Franciszka Blachnickiego, Bł. Ks. Jana Franciszka Machy, kard. Augusta Hlonda oraz siostry Dulcissimy.

Rekolekcje dostępne będą w formie audio, video oraz w formie książkowej. Rozważania znajdziemy na kanale YT: APOSTOLAT33 oraz na stronie: gosc.pl/oddanie33. Uroczyste rozpoczęcie rekolekcji odbędzie się w katowickiej katedrze 8 kwietnia o godz. 18.00.

 

        

    STREFA MŁODYCH FESTIWAL

Ideą Strefa Młodych Festiwal jest stworzenie przestrzeni i czasu spotkania dla młodych ludzi. Podczas Festiwalu młodzi ludzie będą tworzyć wspólnotę, rozwijać swój potencjał i pielęgnować wartości chrześcijańskie uczestnicząc w koncertach, challengach, Q&A (z gwiazdami internetu, sportowcami i biskupami), warsztatach oraz rozmowach z idolami.

Kiedy? 5 października 2024 

Gdzie? – Arena Sosnowiec

Start zapisów– 11 kwietnia

Zaproszeni goście: Arkadio, Andrzej Sobczyk, Luxtorpeda, Edzio Rap, Jasiek Mela, o. Maniura, o. Tomasz Nowak, Cukier, Ks. Sebastian Kosecki, Kard. Ryś, Bp Suchodolski, Bp Ważny, Abp Galbas

Na dysku znajdują się materiały promocyjne, grafiki oraz wszystkie niezbędne informacje: https://drive.google.com/drive/folders/1-CR-6pmHUqvYR9-2faJM5O73NTMPCI77?usp=drive_link    

 

INFORMACJE WYŻSZEGO ŚLĄSKIEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO W KATOWICACH

Trwa rekrutacja do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego na nowy rok akademicki 2024/2025, która potrwa do 31 sierpnia. 

Mężczyzn, którzy rozeznają lub już podjęli decyzję o wstąpieniu do seminarium, zapraszamy do umówienia się na rozmowę wstępną, a wszystkich diecezjan prosimy o modlitwę o nowe powołania do służby Bożej.  Szczegółowe informacje i zasady przyjęcia do seminarium na stronie: www.seminarium.katowice.pl.

INFORMACJE STUDIUM MUZYKI KOŚCIELNEJ

            SMK w Katowicach ogłasza nabór na rok szkolny 2024/2025. Egzaminy wstępne odbędą się w następujących terminach:

– 20 czerwca 2024, godz. 16:00,

– 2 września 2024, godz. 16:00 (nabór dodatkowy).

Zapraszamy do kontaktu z nami. Szczegóły na stronie internetowej www.smk.katowicka.pl

NEWSLETTER – INFORMACJE DLA ŚWIECKICH

Jeśli chcesz otrzymywać – dla siebie albo dla swojej wspólnoty – informacje duszpasterskie dot. różnych eventów, wydarzeń, rekolekcji, dni skupienia i innych propozycji, które promuje archidiecezja katowicka, zapisz się na newsletter. Link do zapisów:  https://forms.gle/ubWVjEfxs4hAu6MA7

 

 

     ARCHIDIECEZJALNA PIELGRZYMKA DO LOURDES

V Archidiecezjalna Pielgrzymka Chorych, Niepełnosprawnych i ich Rodzin, a także chętnych diecezjan do Matki Bożej z Lourdes odbędzie się w dniach 7-12 września br. Wydarzenie to, organizowane pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, wpisuje się w obchody 100. rocznicy powstania archidiecezji katowickiej i ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Jubileuszowy. Udział w pielgrzymce zapowiedział Ksiądz Arcybiskup Adrian oraz Ksiądz Biskup Marek.

Program pielgrzymki i plakat dostępny są w załącznikach nr 2 i 3.

 

   FORMACJA

Archidiecezjalne Centrum Formacji Pastoralnej w Katowicach we współpracy z Inicjatywą Missio zaprasza na kurs spotkanie ze Słowem pt.: „Kontrowersyjny Bóg Starego Testamentu”. Zajęcia w formie online, prowadzi s. dr hab. Joanna Nowińska.

Informacje i zapisy https://www.inicjatywamissio.pl/index.php/aktualnosci/427-spotkania-ze-slowem-kontrowersyjny-bog-starego-testamentu

   DUSZPASTERSTWO MŁODZIEŻY

      

    W lipcu w Kokotku – Festiwal Życia. Z naszej archidiecezji jedzie pięć grup:

Duszpasterstwo Młodzieży – zapisy:

https://mlodzidlamlodych.reenio.pl/pl/#/term/P839134R68176/2024-07-08;viewMode=day

DAR Rybnik – zapisy u ks. Wojtka Iwaneckiego

FCMP Trzej Towarzysze – lista zamknięta.

Parafia św. Ap. Filipa i Jakuba – zapisy: ks. Szymon Grieger Parafia św. Urbana w Woli – zapisy ks. Damian Bednarski

   Rozpoczęły się zapisy na 17. Pieszą Pielgrzymkę Młodych na Jasną Górę w dniach 26-28 sierpnia 2024. W tym roku przebiega ona pod hasłem: (Do) Mamy czas!

https://www.facebook.com/mlodzidlamlodych/posts/pfbid09t4eAEViNxBup8LwUMw9tRieFuoemz3h1W8eQV3LJhWasovRTdywA4yuuRFThV63l

 

  

REKOLEKCJE PREOAZA

Rekolekcje PreOazy dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania oraz wszystkich, którzy w ostatnim czasie do tego sakramentu przystąpili odbędą się 20-28 lipca br. w Brennej.

Link do filmu z poprzedniego roku: https://www.youtube.com/watch?v=rqTq3-JLZrk

Link do formularza zgłoszeniowego: http://dor.katowice.pl/dor/preoaza-2024/

 

 

  

    REKOLEKCE KOKOSZYCE

Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny w Kokoszycach w dniach 5-11 sierpnia (poniedziałek-niedziela), zaprasza na turnus „Wakacje w Kokoszycach„.

Szczegóły i zapisy pod nr tel.: 32 456 14 97, 519 546 237 lub mailowo:

rekolekcje.kokoszyce@katowicka.pl

 

 

WIADOMOŚCI WYDZIAŁU TEOLOGICZNEGO UŚ

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rozpoczyna nabór na studia teologiczne i nauki o rodzinie oraz studia podyplomowe. Rekrutacja rozpocznie się 3 czerwca w południe. Nową propozycją są studia podyplomowe poświęcone opiece senioralnej. Wydział Teologiczny liczy obecnie ok. 300 studentów. Pracownicy Wydziału i studenci serdecznie wszystkim dziękują za modlitwę i wsparcie materialne. Szczegółowe informacje o ofercie studiów dostępne są na plakatach i stronie internetowej Wydziału.      

 

 

INFORMACJE WYDZIAŁU DUSZPASTERSTWA RODZIN

Ruszyły zapisy do nowej edycji studium Doradców Życia Rodzinnego!

Dla kogo studium? Dla osób, które chciałyby z pasją i pełnym zaangażowaniem służyć małżeństwu i rodzinie. Studium przeznaczone jest dla osób żyjących w małżeństwie.
Doradca:
– pełni posługę towarzyszenia w rozeznawaniu, przygotowaniu i trwaniu w sakramencie małżeństwa,
– bierze udział w przygotowaniu bezpośrednim do sakramentu małżeństwa: prowadzi nauki przedślubne oraz spotkania w ramach poradni życia rodzinnego,
– animuje życie parafialne w kontekście małżeństwa i rodziny.
Szczegóły i zapisy na stronie: https://centrum.katowice.pl/studium-zycia-rodzinnego/

Prosimy o zamieszczenie plakatów na stronach internetowych parafii. Plakat w załączniku nr 2.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH

VIII Światowy Dzień Ubogich będziemy obchodzić w niedzielę 17 listopada. Po zeszłorocznych obchodach postanowiliśmy zorganizować spotkanie przygotowujące te wydarzenia. Zapraszamy wszystkich zaangażowanych w Światowy Dzień Ubogich na spotkanie, które odbędzie się w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach w niedzielę 23.06.2024 r. o godzinie 15:00. W programie: konferencje na temat tegorocznego listu Papieża Franciszka na Światowy Dzień Ubogich, Eucharystia oraz spotkanie przy kawie, na którym będzie okazja podzielić się przemyśleniami i planami na tegoroczny Światowy Dzień Ubogich. Zapraszamy wszystkich, którym to wydarzenie jest bliskie oraz prosimy o przekazanie tej informacji osobom, które co roku przygotowują Światowy Dzień Ubogich w Waszych parafiach lub miastach.

Prosimy o potwierdzenie obecności na adres mailowy: pomagamyubogim@katowicka.pl.

Koordynujący Światowe Dni Ubogich w diecezji katowickiej ks. Tomasz Koryciorz.

 

     KONFERENCJA KOŚCIÓŁ ŚWIADOMY CELU

KONFERENCJA: Kościół Świadomy Celu. Są to aktywne warsztaty przedstawiające w praktyczny sposób wypróbowany już na całym świecie skuteczny model budowania wspólnot i parafii. Szkolenie stanowi przewodnik, jak rozwijać parafię we współpracy proboszcza i świeckich liderów. Warsztaty dają okazję do wypracowania wspólnej wizji i strategii działania dostosowanej dla danej parafii. Stąd może wziąć w niej udział tylko proboszcz z zespołem świeckich, np. radą duszpasterską (nie indywidualnie).
Ponieważ konferencja jest już na jesień
zapisy są do 30 czerwca 2024.

Termin: dwa weekendy: 13-14 września i 15-16 listopada

Miejsce: Wydział Teologiczny UŚ, ul. Jordana 18, 40-043 Katowice

Informacje szczegółowe i zapisy: https://forms.gle/h4SKGhW6iQ6FWKeD7    

    PIELGRZYMKA RYBNICKA

79 Rybnicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem „Wracam do Mamy” ruszy 31 lipca br. Zapisy od 17 czerwca w poszczególnych parafiach lub przez stronę pielgrzymka.rybnik.pl.

Kontakt z ks. Paweł Zieliński.

 

      REKOLEKCJE DLA PAR NIESAKRAMENTALNYCH

Rekolekcje dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych odbędą się w dniach 29.06– 05.07 br. w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie.

Zapisy i informacje pod linkiem: https://tiny.pl/djjvt

PIELGRZYMKA RYBNICKA

79 Rybnicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem „Wracam do Mamy” ruszy 31 lipca br. Zapisy od 17 czerwca w poszczególnych parafiach lub przez stronę pielgrzymka.rybnik.pl.

Kontakt z ks. Paweł Zieliński.

       INFORMACJE WYDZIAŁU KATECHETYCZNEGO

     Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę

Krajowe Biuro ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przy Konferencji Episkopatu Polski zaprasza na 87. Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w Częstochowie dniach 1-2 lipca 2024 r. Przeżywać ją będziemy pod hasłem: „Nauczycielu, co mam czynić?”

Archidiecezjalne Duszpasterstwo Nauczycieli oraz Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach zachęca nauczycieli, katechetów i wszystkich pracowników oświaty do udziału w pielgrzymce. Udajemy się na nią indywidualnie lub w grupach parafialnych.

Więcej informacji na temat pielgrzymki znajduje się na stronie internetowej: https://www.duszpasterstwonauczycieli.pl/index.php/211-zaproszenie-na-pielgrzymke-nauczycieli-1-2-lipca-2024-r

      Inauguracja nowego roku katechetycznego

Inauguracja roku katechetycznego dla katechetów świeckich i sióstr zakonnych odbędzie się w sobotę 14 września o godzinie 10.30 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

.                

            REKOLEKCJE DLA KATECHETÓW

Przypominamy, że katecheci są̨ zobowiązani każdego roku do udziału w rekolekcjach zamkniętych. Prosimy Księży Proboszczów o przypomnienie katechetom o tym obowiązku (por. „Statut katechety świeckiego w archidiecezji katowickiej” rozdział 3, pkt 2). Potwierdzenie jego wypełnienia powinno znaleźć się na karcie formacyjnej, którą Ksiądz Proboszcz otrzyma do podpisu przed inauguracją roku katechetycznego 2024/2025. Rekolekcje organizowane przez Wydział Katechetyczny odbędą się w następujących terminach: 
08–11.08.2024 – Ośrodek Spotkań i Formacji św. Jadwigi w Brennej
22–25.08.2024 – Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Katowickiej w Kokoszycach
19–22.08.2024 – Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny w Panewnikach

Zapisy na rekolekcje odbywają się wyłącznie w domach rekolekcyjnych.

 6.                 PIELGRZYMKA MŁODZIEŻY NA JASNĄ GÓRĘ

17. Piesza Pielgrzymka Młodych Archidiecezji Katowickiej pod hasłem: „(Do)Mamy czas!) odbędzie się w dn. 26 – 28 sierpnia br. Plakat w załączniku nr 5. Szczegółowe informację i zapisy na stronie: https://mlodzidlamlodych.pl/index.php/2024/06/03/domamy-czas/

 

       CARITAS

Caritas Archidiecezji Katowickiej we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizuje projekt, który ma na celu pomoc osobom z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności w znalezieniu zatrudnienia oraz wsparcie pracodawców gotowych do współpracy w tym zakresie.

Więcej w Ogłoszenia
Ogłoszenia 30.06.2024r.

Zamknij